Αρχική » Uncategorized » Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus+

Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus+

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-000129901 ως οικοδεσπότης και συντονιστής δράσης σκιώδους παρατήρησης “Job Shadowing”. Το σχολείο που μας επισκέφθηκε ήταν από την περιοχή Valea Lunga της Ρουμανίας , οι μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε εργαστηριακές δράσεις που συνδύαζαν βασικές γνώσεις ηλεκτρισμού, εμπράγματου προγραμματισμού, και Arduino. Στα πλαίσια της επίσκεψης συνδιοργανώσαμε και τρεις εκπαιδευτικές επισκέψεις στους Δελφούς το Μεσολόγγι και την λίμνη Τριχωνίδα. Η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη για μαθητές και εκπαιδευτικούς, υπήρξε καλή επικοινωνία, θερμό κλίμα και μας έμειναν πολύ καλές αναμνήσεις. Μακάρι να υπάρξουν ανάλογες ευκαιρίες και στο προσεχές μέλλον. Ευχαριστούμε παιδιά και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

error: Content is protected !!