Αρχική » Αρθρα του/της Διεύθυνση

Αρχείο συντάκτη Διεύθυνση

Υπεύθυνες Δηλώσεις κηδεμόνων μαθητών Γ τάξης για το σύστημα e-εγγραφές

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1 /ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr). Προαπαιτούμενο είναι η συμπλήρωση μίας δήλωσης από κάθε κηδεμόνα και η προσκόμιση των δύο δηλώσεων στο σχολείο. Αναλυτικές πληροφορίες και τις δηλώσεις θα βρείτε  στα παρακάτω αρχεία.

Τις δηλώσεις θα πρέπει να συμπληρώσουν και επικυρώσουν και οι δύο γονείς μέσω ΚΕΠ ή gov. Με την δήλωση του ο ένας κηδεμόνας δεσμεύεται να μπει στην πλατφόρμα να εγγράψει το παιδί και με την δήλωση του ο άλλος κηδεμόνας ότι δίνει συναίνεση του. Οι δύο δηλώσεις θα πρέπει να σταλούν στο σχολείο το αργότερο την 1η Δευτέρα μετά τις διακοπές του Πάσχα. Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Προσοχή το σύστημα δεν έχει ακόμα ανοίξει, οι υπεύθυνες δηλώσεις θα σταλούν στο σχολείο και θα  πρέπει να έχουν γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή να είναι επικυρωμένες από τον gov. Οι δηλώσεις από το gov μπορούν να κατατεθούν και μέσω email.

2. ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ 2024-25

20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_Α

20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_Β

Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus+

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-000129901 ως οικοδεσπότης και συντονιστής δράσης σκιώδους παρατήρησης “Job Shadowing”. Το σχολείο που μας επισκέφθηκε ήταν από την περιοχή Valea Lunga της Ρουμανίας , οι μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε εργαστηριακές δράσεις που συνδύαζαν βασικές γνώσεις ηλεκτρισμού, εμπράγματου προγραμματισμού, και Arduino. Στα πλαίσια της επίσκεψης συνδιοργανώσαμε και τρεις εκπαιδευτικές επισκέψεις στους Δελφούς το Μεσολόγγι και την λίμνη Τριχωνίδα. Η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη για μαθητές και εκπαιδευτικούς, υπήρξε καλή επικοινωνία, θερμό κλίμα και μας έμειναν πολύ καλές αναμνήσεις. Μακάρι να υπάρξουν ανάλογες ευκαιρίες και στο προσεχές μέλλον. Ευχαριστούμε παιδιά και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

Επίσκεψη του σχολείου μας στο Χαμόγελο του Παιδιού και το συσκευαστήριο φρέσκων φρούτων «Δήμητρα».

Παιδιά τις Β τάξης του σχολείου μας και οι κυρίες Ανδρομανέτσικού, Ζαβιτσάνου και Μπαλομένου επισκέφθηκαν το Χαμόγελο του Παιδιού στην δημοτική ενότητα Καλυβίων και ενημερώθηκαν για το έργο που επιτελεί. Στην συνέχεια και στα πλαίσια του μαθήματος τεχνολογίας επισκέφθηκαν το συσκευαστήριο φρέσκων φρούτων «Δήμητρα».

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία “Τα παιδιά του καπνού”

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 13ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία με θέμα «Τα παιδιά του καπνού» και υπεύθυνους καθηγητές τους Ανδρομανέτσικου, Κοτζιά και Ζαβιτσάνου, τους οποίους και ευχαριστούμε.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία “Εθνικό Πάρκο Λιμνοθαλασσών Μεσολογγίου-Αιτωλικού. Περοβάλλον και Διατροφή”

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 13ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία με θέμα «Εθνικό Πάρκο Λιμνοθαλασσών Μεσολογγίου-Αιτωλικού» και υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Ζαβιτσάνου και Ανδρομανέτσικου τις οποίες και ευχαριστούμε.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία “Κατασκευή I-V Χαρακτηριστικής Καμπύλης με την χρήση ARDUINO”

Το σχολείο μας συμμετέχει στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με την εργασία “Κατασκευή I-V Χαρακτηριστικής Καμπύλης  με χρήση ARDUINO”. Θα υπάρξει σύντομα αναλυτικό υλικό των εργασιών στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Κατασκευή I-V
Χαρακτηριστικής Καμπύλης
με χρήση ARDUINO
6ο Γυμνάσιο Αγρινίου

Μια σημαντική εκδήλωση που συνδιοργανώνει ο κ. Θεόδωρος Σβέρκας πατέρας της μαθήτριας του σχολείου μας Παναγιώτας Σβέρκα

Πολυδύναμο Κέντρο Αγρινίου

Το Πολυδύναμο Κέντρο Αγρινίου μας ζήτησε να γνωστοποιήσουμε στην σχολική κοινότητα την ύπαρξη του ως κέντρο αντιμετώπισης διαφόρων εξαρτήσεων. Σας επισυνάπτουμε το σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο.

Παρακολούθηση Θεατρικών Παραστάσεων

Σας ενημερώνουμε ότι οι Α, Β και Γ τάξη του σχολείου μας θα παρακολουθήσει κάποιες παραστάσεις στο πλαίσιο του μαθητικού φεστιβάλ. Συγκεκριμένα η Β τάξη στις 12/4 η Α στις 22/4 και η Γ στις 23/4. Η ώρα έναρξης των παραστάσεων είναι 11:00 π.μ.

Άδεια Δημοσίευσης Φωτογραφιών

Προσπαθήσαμε να μαζέψουμε δηλώσεις συναίνεσης με συναίνεσης από όλους τους γονείς άλλα αυτό δεν κατέστη δυνατό. Επειδή καλό είναι να υπάρχει καταγραφή δράσεων και εκδρομών στην σελίδα και το facebook του σχολείου, όποιος κηδεμόνας δεν επιθυμεί δημοσίευση της φωτογραφιών με το παιδί του να το δηλώσει με ένα mail στο σχολείο. Οι φωτογραφίες φροντίζουμε κατά το δυνατόν να είναι από απόσταση και όχι κοντινά πλάνα κατά το δυνατόν και σύμφωνα με τις οδηγίες του πανελλήνιου σχολικού δικτύου.

error: Content is protected !!